Lezzetli Yemek Tarifleri

Soğan Halkası Tarifi

0 66

Soğan Halkası Tarifi

Soğan halkası tarifi ile çıtır çıtır bir lezzete ulaşmak artık mümkün. Özellikle fast food yiyeceklerin yanından asla ayrılmayan soğan halkası, kendine has aroması ile sofraları şenlendiriyor. Buyrun hep beraber tarife bakalım.

Soğan Halkası Malzemeleri

  • 5 dolu çorba kaşığı un
  • 3 çorba kaşığı mısır nişastası
  • 1 şişe soda(200 ml)
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 3 adet iri yuvarlak soğan
  • 1 kuru beyaz ekmek

Soğan Halkası Yapılışı

İlk olarak bir dilim beyaz ekmeği dilimleyip fırında 130 derece yarım saat kızartın. Ekmekleri kuruttuktan sonra mutfak robotundan geçirin. Ekmekleri çektikten sonra delikli bir süzgeçten geçirin. Ardından, geniş bir tencereye sıvı yağ ekleyin ve kızdırın. 3 tane iri soğanı, 1 parmak kalınlığında doğrayın. Doğradığınız halkaları kırmadan birbirinden ayırın.

 

Soğan Halkası Tarifinin Yapılışı

Tarifin sosu için, kaseye 5 çorba kaşığı un, 3 dolu çorba kaşığı mısır nişastası ve 2 çay kaşığı tuz koyun. Ardından üzerine 200 ml soda ekleyin. Sodayı ekledikten sonra, sosun topaklanmaması için iyice çırpın. Önceden kesmiş olduğunuz soğanları, sosun içine daldırdıktan sonra kızmış tavaya gönderin. 1-2 dakika kızarttıktan sonra da yağlarını süzüp servis tabağına alabilirsiniz.

 

Afiyet olsun. Daha fazla tarife ulaşmak için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

 

Soğan Halkası Tarifi Püf Noktaları

Soğan halkası tarifini uygularken bazı püf noktalarına dikkat etmek gerek. Bunlardan kısaca bahsedelim. Örneğin ekmeğin kahverengi kısımlarının alınması renk bütünlüğüne fayda sağlar. Bununla beraber ekmekleri robottan geçirdikten sonra kalan parçaları da geçirip eklenebilir. Diğer bir nokta ise, soğan oval olduğu için dar taraftan iterek kalın taraftan halkaları çıkartmak. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde tencereden/tavadan alınacaktır. Soğanın çıtırlığını arttırmak içinse hazılanan harcın altında buz kalıbı konulmasıdır. Buz kalıbı sayesinde harç çok daha çıtır bir etki verecektir. Eğer vakit varsa ve aceleyle yapılmıyorsa, un ve nişatsa daha önceden dolaba konulabilir. Bir diğer nokta da, harca soda ilave ettikten sonra iyice karıştırılmasıdır. Harcın iyice karıştırılması topak topak olmasını engelleyecek ve soğanın kolayca harca bulanmasını sağlayacaktır. Son olarak, yağ ısınmadan soğanları atmayınız. Eğer yağın kızdığından emin olmak istiyorsanız, bir parça harçtan damlatmanız yeterli olacaktır.

Cevap bırakın