Lezzetli Yemek Tarifleri

Deniz Mahsullü Makarna Nasıl Yapılır?

0 388

Yemeğin vazgeçilmez unsuru olan makarna, değişik soslarla ve garnitürlerle birlikte sofraya konur. Bazen yanında sulu bir yemek, bazense lezzetini arttıracak baharatlar kullanılır. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli unsur yanına yakışacak ürünlerin taze olmasıdır. Mevsiminde tüketilmeyen ürünler makarnanın pek de hoş gözükmesini sağlamaz.

Yapım Aşaması

Kullanılan her deniz ürününün tazelik oranı ve pişme süresi aynı olmadığından ilk aşamada dikkat edilmesi gereken nokta ürünleri iyi yıkamak ve süreyi kendine göre ayarlamak olmalı. İkinci aşamada ise su derin bir kaba konup kaynatılmalı. İsteğe göre biraz tuz ilave edilebilir. Bu daha çabuk kaynamasını sağlayacak. Ayrı bir tavada midyeler ayıklanıp sarımsakla beraber kavrulmalı. Karidesler ayıklanıp midyelerin yanında pişirilmeli. İsteğe göre domates ve krema eklenebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

Deniz ürünlerinin taze ve iyi pişmiş olmasına dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde gıda zehirlenmesi gibi bir durum ortaya çıkabilir. Kalamar pişirilmeden önce sirkeli suda beklerse tadını yemeğe daha iyi verir. Daha yoğun ve lezzet aroması istenirse pişirilme esnasında beyaz şarap ilave edilebilir.

Makarnanın diri olarak kalması lezzeti arttıracağından 8-9 dakika kadar pişirilmesi tavsiye edilir. Makarna türü olarak linguine kullanılması önerilir eğer arzu edilirse spaghetti de kullanılabilir. Kalamarın 2-3 dakika pişirilmesi sert ve diri olmaması açısından önemlidir. Makarnanın ve deniz ürünlerinin pişmesi eş zamanlı olmalıdır. Makarnanız sostan daha erken pişerse üzerine 1 bardak soğuk su ilave edebilirsiniz.

Hangi Malzemelerin Kullanılması Önemlidir?

Jumbo karides, kalamar, kum midyesi, Parmesan peyniri, chilli biber (toz ve tatlı olarak) ve maydanoz mutlaka kullanılması gereken malzemelerden birkaçıdır. Yemeğin lezzetli ve damakta kalması isteniyorsa birkaç baharat eklenebilir. Sıvı yağ ya da zeytinyağı tercih edilebilir. Arzu edilirse yemeği değiştirmeyecek şekilde farklı balık türleri kullanılabilir.

Birkaç Püf Noktaları

Haşlanmış makarna suyuna yağ koyulması makarnayı daha kaygan yapar bu yüzden kullanılmamalı. Hepsinin süzülüp harmanlanması yemeği daha iyi yapıyor, buna dikkat edilmeli.

Üzerine

Servis aşamasında dilerseniz fesleğen ya da deniztarağı kullanabilirsiniz. (İçine ilave edebilirsiniz.)

Cevap bırakın