Lezzetli Yemek Tarifleri

Ballı Dondurma Sosu Nasıl Yapılır?

ballidondurmasosu
0 54

Her evde bulunan 2 basit malzemeyle yapılan ballı dondurma sosu aldığınız ya da kendi yaptığınız dondurmaların tadını ve sunumunu güzelleştirmek için kullanılır. Sadece bal ve limonla yapılan masrafsız ve yapılışı kolay olan bir sostur. Kendi yaratıcılığınızı kullanıp dondurma dışında başka tatlıları süslemek için de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda ballı dondurma sosunun yapılışına değineceğiz.

Ballı Dondurma Sosunun Malzemeleri (6 kişilik):

  • 12 çorba kaşığı bal
  • 2 adet iyice yıkanmış limon

Ballı Dondurma Sosunun Yapılışı:

Limonlarınızı kirden ve böcek ilaçlarından arındırmak için iyice yıkayın. Bu adım limonun kabuklarını da kullanacağınız için oldukça önemlidir, kendinizin ve misafirlerinizin sağlığını riske atmayın. Yıkadığınız limonların kabuklarını bir rendenin ince kısmının yardımıyla, beyaz kısmına çok gelmemeye çalışarak ( Beyaz kısmı sosu acılaştıracaktır ) rendeleyin. Sosta limon kabuklarının çok az bir kısmını kullanacaksınız kalan kabukları dilerseniz lezzet vermesi için keklere veya süs olarak az bir miktar dondurmanın üstüne serpebilirsiniz.

Kabuğunu rendelediğiniz limonları sıkın ve çekirdeklerden arındırmak için süzün. Bal ve limon suyunu ( çok fazla olmamak kaydıyla dilediğiniz kadar limon kabuğunu bu adımda ekleyebilirsiniz, dilerseniz limon kabuğu eklemeden de pişirebilirsiniz.) bir sos tenceresinde veya küçük bir tavada karıştırıp pişirmeye başlayın. Ocağınızı çok açmayın, orta veya kısık ateş yeterlidir fazlası sosu yakabilir. Kaynayana kadar pişirin.

Kaynadıktan sonra iyice katılaşıp sos kıvamını alması için beş dakika daha pişirin ve ocaktan alın. Direkt buzdolabına koymayın. Öncelikle oda sıcaklığına gelene kadar buzdolabının dışında bekletin. Oda sıcaklığına daha çabuk gelmek isterseniz balkona veya daha serin olacağı için mermer mutfak tezgahına veya yerine koyabilirsiniz.

Oda sıcaklığına geldiğine emin olduğunuz, artık elinizi yakmayan sosunuzu tamamen soğuması için buzdolabına kaldırabilirsiniz. Sosu sıcak kullanmayın, dondurmanın erimesine sebep olur. Soğumuş sosunuzu dondurmanın veya dilediğiniz tatlının üstüne dökerek servis yapın. Başta rendelediğiniz limon kabuklarıyla tatlınıza son bir dokunuş yapabilirsiniz. Bu tarif 6 kişilik bir tariftir, kendiniz için yapıyorsanız ölçüyü yarıya indirip kalanını buzdolabında saklayabilirsiniz. Çok çabuk bozulmayacaktır fakat yine de taze tüketmek en iyisidir. Afiyet olsun.

Cevap bırakın