Lezzetli Yemek Tarifleri

Ot Kavurma Tarifi

0 85

Ot Kavurma Tarifi

Ege Bölgesi’de tadına doyum olmayan Ot kavurma tarifi ile mükemmel bir tarif öğün hazırlamak ister misiniz? Hem hamur işlerinde hem de ana yemek olarak sunulan bu muazzam lezzeti sizler için derledik. Buyrun hep beraber tarife baklalım.

 

Ot Kavurma Tarifi için Malzemeler

  • 1 bağ ebe gömeci
  • 4-5  dal arapsaçı
  • Yarım  bağ hardal otu
  • Yarım soğan
  • 6 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 kase, 250 gr, yoğurt
  • 1 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı pul biber

 

Ot Kavurmanın Tarifinin Uygulanışı

Ebegümecinin saplarını kestikten sonra, ince ince doğramaya başlayın. Aynı şekilde yarım bağ hardal otunu da ince ince doğrayın. Otların doğrama işleminden sonra, tencerede kaynayan suya 20 saniye daldırıp çıkartın. Ardından, buzlu suya koyarak şoklanmasına yardımcı olun. Buzlu suya çıkarmanız önemli çünkü kendi sıcaklarıyla pişmeye devam ederlerse canlı renklerini kaybederler. Kaynatmadan yaparsanız da kendilerince bir acılıkları kalacaktır. Bunun ardından, 2 çorba kaşığı zeytinyağında piyazlık doğranmış yarım soğanı kavurun. Daha sonra, süzdüğünüz otları bu tavaya ilave ederek, kısa bir kavurma işlemi daha yapın. Üzerine pul biber, tuz ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Ayrı bir yerde 1 diş sarımsağı ezin ve 1 kase yoğurda ekleyin. 4-5 dal arapsaçını ince ince kıyın. Sonra, tavada 2 çorba kaşığı zeytinyağıyla birlikte Arap saçlarını kavurun. Arap saçlarını kavurduktan sonra, önceden hazırladığınız sarımsaklı yoğurun içine ilave edin.

Ot Kavurma Tarifi Uygulanışı

Sığ bir güveci ocakta ısıtın ve ot kavurmasını güvece alın. Üzerine hazırladığınız Arap saçlı sarımsaklı yoğurdu dökün. Yarım çay kaşığı pul biberi ve 2 çorba kaşığı zeytinyağını üzerine gezdirin. Afiyet olsun! Daha fazla tarife ulaşmak için Instagram hesabımızı takipe ediniz.

Ebegümecinin Faydaları

Ebegümeci lezzetli olmakla beraber, insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Bunlar saymakla bitmez diyebilirim. Mesela, iltahap giderici rol oynar. Aynı zamanda solunum yollarını rahatlatır ve içinde barındırdığı vitaminler sayesinde cildin genç gözükmesini sağlar. Ebegümeci, bağırsakların rahat çalışmasını, sindirimin sisteminin rahatlamasını ve ağız sağlığının korunmasında da yardımcı olmaktadır. Ebegümeci sadece sofralarımıza Ot kavurma tarifi olarak gelmiyor. Bununla beraber insan sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Cevap bırakın