Lezzetli Yemek Tarifleri

Tarçınlı Çörek Tarifi

0 99

Tarçınlı Çörek Tarifi

Tarçınlı çörek tarifi ile ağzınızın tadını yerine getirmeye hazır mısınız? O halde tarifimizi uygulamaya başlayın.

 

Tarçınlı Çörek Tarifi için Malzemeler

500 gr un- 1,5 kavanoz*

250 ml süt- kavanozda

3 parmak yüksekliğinde

1 yumurta

4 çorba kaşığı tereyağı

4 çorba kaşığı toz şeker

1 çay kaşığı tuz

1 paket instant maya

10 tane kakule

İÇİ İÇİN,

3 çorba kaşığı tereyağı

3 çorba kaşığı toz şeker

1 çorba kaşığı tarçın

ÜZERİNE,

1 yumurta Toz şeker

*Bahsi geçen kavanoz 660 ml lik

 

Uygulanışı

Tercihen ayaklı bir miksere 500 gr un koyun. Eğer ayaklı mikser yoksa el mikseriyle veya elde de yoğurabilirsiniz. Unun üzerine 250 ml süt, 1 yumurta, 1 paket instant maya ve 1 çay kaşığı tuz koyup düşük devirde çalıştırmaya başlayın. Hamur yoğurulurken, 10 tane kakulenin kabuklarını alıp içini havanda ezin ve hamura ekleyin. Tane kakule yoksa 1 dolu çay kaşığı toz kakule de kullanabilirsiniz ama tane kakuleyi lezzet ve koku açısından tavsiye ederim. Hamuru 10-15 dakika makinede yoğurun. Eğer elde yoğuruyorsanız yaklaşık 8 dakika yeterli olacaktır. Ardından 4 çorba kaşığı tereyağını küçük küpler halinde hamura teker teker ekleyin. Tereyağı hamura sonradan eklenince hamur çok daha pofidik olacaktır. Tereyağını da ekledikten sonra tekrar 10-15 dakika düşük devirde yoğurun.

Tereyağını ekledikten sonra hamur ayrılır gibi görünecek ama tereyağını iyice yedirdikten sonra tekrar birleşecektir. Hamurun üzerini örtüp bu şekilde yaklaşık 2 saat bekletin. Bu sırada tarçınlı iç için, 3 çorba kaşığı oda sıcaklığında tereyağı, 3 çorba kaşığı toz şeker ve 1 çorba kaşığı tarçını karıştırın. Kolayca karıştırmak için elinizi kullanmanızı tavsiye ederim.

 

Tarçınlı Çörek Tarifi Hazırlama

Tarçınlı çörek tarifi için beklemiş hamuru tezgaha alıp elinizle veya merdaneyle geniş bir dörtgen haline getirin. İçine hazırladığınız tereyağlı tarçın karışımını yayın. Yayarken hamurun üst ve alt kısımlarında 1 parmak kalınlığında boşluk bırakın. Böylece katlarken kolayca yapışabilecek. Tarçınlı tereyağını yaydıktan sonra, hamuru kendi üzerine, ortaya doğru 3 kat olacak şekilde katlayın. Ardından tekrar merdaneyle veya elle açarak hamuru uzatın. Hamuru 8 şeride kesin. Her bir şeridi uzatmak ve inceltmek için iki ucundan tutup ortasını sallayarak veya tezgaha vurarak uzatın ve inceltin. Ardından iki ucunu aksi yönlerde çevirerek burun.

Bir ucunu parmaklarınızın ucunda sabit tutup diğerini onun etrafına dolayıp en son düğüm yapmak için getirdiğiniz ucu hamurun ortasından içine sokun. Dilerseniz gül böreği gibi de şekil verebilirsiniz ama sonunu iyice yapıştırmayı ihmal etmeyin. Tepsiye çörekleri dizip üzerlerini streç filmle örtün ve 2 saat de bu şekilde bekletin. Bekledikten sonra üzerlerine 1 yumurtayı çırpıp sürün ve her birine toz şeker serpin. 175 derecede altlı üstlü çalışan fırının alttan ikinci rafında 20 dakika pişirin. Pofidik kalmaları için çok renk almadan pişirmek önemli. 20 dakikanın sonunda bol kakuleli ve enfes lezzetli tarçınlı çörekleriniz hazır.

 

Daha fazla tarife ulaşmak için Instagram sayfamızı takip ediniz.

Cevap bırakın