Lezzetli Yemek Tarifleri

Soya Peyniri Nasıl Yapılır?

0 119

Soya peyniri bir diğer adıyla tofu, soya fasulyesinden yapılan bitkisel bir peynir türüdür. Neredeyse 200 yıllık bir mazisi olan soya peyniri, Tayland, Çin ve Japonya gibi Uzakdoğu ülkelerinde sıkça tüketilir ve yemeklerde pek çok farklı şekilde kullanılır. Soya fasulyesinin kökeni Uzakdoğu olmasına rağmen ülkemizde Çukurova Bölgesinde de soya fasulyesi yetiştirilmektedir.

Soya Peynirinin Yararları Nelerdir?

Vegan ve vejetaryen mutfağının vazgeçilmezi olan soya peyniri, lezzetli bir mineral ve vitamin deposudur. Protein açısından son derecede zengindir. Yağ oranı yok denecek kadar azdır böylelikle soya peyniri diyet yapanlarında vazgeçemediği bir peynir türü haline gelmiştir. İçeriğindeki demir, kalsiyum mineralleri ve B vitamini sayesinde oldukça faydalı bir alternatif olarak sofralarımızda yer almaktadır. Günlük enerji ihtiyacımızın bir kısmını da karşılar.

Soya Peyniri Nasıl Tüketilir?

Sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşidi bulunan soya peyniri birçok şekilde tüketilebilir. Tatlılarda, böreklerde, çorbalarda, makarna ve sebze yemeklerinde kullanılabildiği gibi tek başına soya peyniri ile yapılan yemeklerin sayısı da bir hayli fazladır. Sert olanı hellim peyniri gibi kızartılarak, yumuşak olanı ise ekmeğe sürülerek kullanılabilir. Galeta ununa bulayarak kızartılabilen soya peyniri Japonya’da en çok soya sosu ve yeşil soğanla birlikte küp küp doğranarak tüketiliyor.

Soya Peyniri Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklere 1 yaşına kadar soya fasulyesi ve soya fasulyesinden yapılan ürünler yedirilmemelidir. Soya fasulyesi, içindeki fitat nedeniyle demir, çinko ve minerallerin emilimini zorlaştırdığından, bu eksikliğin diğer gıdalarla desteklenmesi yararlı olabilir. Herhangi bir rahatsızlığı bulunan bireylerin bir doktora danışarak tüketmeleri daha doğru olacaktır.

Soya Peyniri Nasıl Hazırlanır?

​​​​​Haşlanmış veya 6-7 saat kadar suda bekletilmiş soya fasulyesi ezilerek ya da blenderde püre haline getirilerek süzülür. Süzülen su sirke, limon gibi asit içeren maddelerle kestirilmesiyle soya peyniri oluşur. Sert bir soya peyniri için süzme işleminin süresi uzatılır. Yumuşak bir soya peyniri elde etmek için ise süzme işlemi kısa tutulur. Evde de kolaylıkla hazırlanabilen soya peynirinin de diğer her şey de olduğu gibi dengeli olarak aşırıya kaçılmadan tüketilmesi doğru olur.

Soya Peyniri Nasıl Saklanmalıdır?

Soya peyniri buzdolabında saklanmalıdır. Soya peyniri eğer marketten alındıysa mutlaka üzerinde yer alan tüketim tarihinden önce tüketilmelidir. Paket açıldıktan sonra yenmeden kalan soya peynirinin suda çalkalanıp yine yeni konulan su içerisinde saklanması gerekir. Evde yapılan soya peyniri de yine temiz su içine konarak saklanır. Tazeliğini korumak için suyu her gün değiştirmek önemli bir husustur. Evde yapılan soya peynirinin içerisinde hiçbir koruyucu bulunmadığından üç veya dört gün içerisinde tüketilmesi gerekir.

Cevap bırakın