Yemeklerinizi Tatlandırın | Yemek Tarifleri | Bi Dokunuş

Yemeklerinizi Tatlandırın

Yemeklerinizi Tatlandırın

baharatlar.jpg

1- Eğer elinizde kuru sebze ve baharat varsa bunları et yemeklerinde kullanın. Yüksek ateşte pişirildiğinden bu ürünler dağılır ve ete farklı bir lezzet kadar.

2- Baharatların taze öğütülmüşünü kullanın. Mümkünse yemek yaparken öğütün. Bu sayede aromasını kaybetmemiş olacak ve besin değeri zengin bir yemek pişirmiş olacaksınız.

3- Sofra tuzu yerine diğer tuzları deneyin. Deniz tuzu, kaya tuzu, gri tuz, himalaya tuzu tatlandırıcı olarak kullanılabilir ve yemeğin tadının daha belirgin hale getirir.

4- Çorbalarınıza veya sosunuza tuzu en son koyun.

5- Baharatları en son koyun. Erken koyulan baharatlar yemeğin kıvamını etkiler.

6- Kızartmaları yağdan çıkartır çıkartmaz üzerine tuz ve baharat serpin. Yağın içine atılan tuz ve baharata göre tadı çok daha lezzetli olur.

7-Tuzu sulandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Tuzlanan gıda suyunu salar ve besin değeri açığa çıkar. (Burdaki tuz yemeğe katacağınız tuz değildir.Hafif bir tuzlama yeterli olacaktır.)

8- Mantar sotelerken ilk önce yağ ve bir parça margarin kullanın. Mantarlar tavada cızırdamaya başladığında demek istediği; " yağı çekmeye hazırım. Baharatlarımı ekleyin yağ ile birlikte onları da çekeyim." Bu sayede çok daha lezzetli olacaktır.

Bülten

Yeni tarifler hakkında e-posta güncellemeleri almak için kaydolun.